Künefe

Künefe

Malzemeler
Toz şeker (iki çorba kaşığı)
Dil peyniri (200 gr)
Tel kadayıf (300 gr)
Tereyağ (on çorba kaşığı)
Antep fıstığı (beş kaşık, çekilmiş)

Şerbeti için:
Toz şeker (1,5 bardak)
Su (2 bardak)
Bir dilim limon

Künefe Tarifi:

1. Kek kalıbımızı fırça ile üç kaşık tereyağı ile yağlayalım. Tereyağının üstüne iki çorba kaşığı toz şekeri gezdirerek tepsinin her tarafına yayalım. Fazla şekeri künefegeri alalım.

2. Başka bir yerde 300 gram. kadayıfımızı çok ince bir şekilde doğrayalım ve oval bir kaba katalım. Ocağın üzerine bir başka tava koyun ve tava ısındığı zaman kalan tereyağımızın tamamını ilave edelim ve yağı eritelim eriyen tereyağının tamamını kadayıfımızın üstüne dökelim. Elimizle tereyağını kadayıfın tamamı ile ovalım ve yarısını daha önceden yağlamış olduğumuz kalıba dökerek tamamına yayalım en sonunda elimizle kadayıfı tepsiye doğru bastıralım.

3. Bir başka yerde 200 gr dil peynirimizi uzunlamasına doğrayalım. Dilimlemiş olduğumuz peynirlerimizi kalıbın içindeki kadayıfın üstüne dizelim. Üzerine dört kaşık kadar çekilmiş antep fıstıklarını kalıbın her yerine yayarak dökelim. En üstüne de oval kapta kalmış olan kadayıfı dağıtarak ilave edelim ve elimizle bastıra bastıra güzelce ezelim. Ezdiğimiz kadayıfı daha önceden 175 derece ısıttığımız fırına sürelim ve takriben 20 dk pişirelim.

4. Şerbetimizide hazırlamak için bir tencereyi ocağa katalım ve ısıtalım. Üzerine iki bardak su katalım. (tatlının şekerlenmemesi için) tencerenin etrafına bulaştırmamaya özen gösterek ortalayıp yavaş yavaş 1,5 bardak toz şeker ilave edelim.Bir dilim limonun suyunu sıkarak  kalan posayıda tencerenin içerisine katalım ve tencerenin kaynamasını bekleyelim.

5. Kızarmış olan tatlımızı fırından çıkaralım. Üstüne tabağı katıp tepsiyi ters çevirelim. Kaynayan şerbetimizi kepçe yardımıyla bu güzel künefemizin üzerine gezdire gezdire dökelim. Tatlımız soğuduktan sonrada üzerine bir kaşık çekilmiş antep fıstığı ile süsleyelim ve servise hazır hale getirelim. Afiyet olsun..

loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*