Ekmek Kadayıfı

Malzemeler
(4 kişilik)
1 adet kuru hazır ekmek kadayıfı
1.300 gram toz şeker
3 litre su
Üzeri İçin
Kaymak

ekmek kadayıfı
Ekmek Kadayıfı Tarifi
Islatacağınız kuru ekmek kadayıfından çapı daha genişçe ve 6-7 cm derinlikte yuvarlak ve büyük bir tepsiye ekmek kadayıfını yerleştirin. Kenarlarına 10 cm arayla 5-6 adet kürdan saplayın. (Islatırken dağılmaması için) Tam orta kısmını artı şeklinde kesin. Üstü kapanacak şekilde 1 litre kadar ılık suyla ıslatın. Yarım saat kadar bu şekilde bekletin. 5 dakikada bir kadayıfın çevresindeki boşluktan ufak bir kepçe ile su alıp üzerine serpiştirin. Sonra kadayıfı suyun içinden alıp kevgirde bekleterek fazla suyunu süzdürün. Suyu döküp kadayıfı tekrar tepsiye yerleştirin.
Bir tencereye 300 gr tozşeker ve 1-2 çorba kaşığı su ilave edip ateşe oturtun. Kahverengi hale gelinceye kadar pişirin, yani şekeri karamelize edin. Kalan 2 litre su ve 1 kg şekeri karamelin üzerine ilave edip 5 dakika kaynatın.
Şerbeti, ekmek kadayıfının üzerine döküp tepsiyi orta ateş üzerine
yerleştirin. 30-35 dakika kadar tepsiyi arada bir çevirerek pişirin.
Pişirmeye devam ederken bir yandan da şurubu kaşık kaşık kenarlarından alıp üzerine doğru serpiştirin. Dibinin tutmaması için de ara sıra tepsiyi hafifçe sağa sola doğru sallayın. Şurup biraz koyulaşınca tepsiyi ocaktan alın. Tatlıyı soğumaya bırakın. Daha sonra arzu ettiğiniz miktarda dilimlere kesip üzerine veya kadayıf dilimlerinin arasına taze kaymak koyarak servis yapın.

loading...

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*